Моята количка
Вашата кошница е празна!
Нийм е доказано в практиката противоязвено средство с бактерицидна активност по отношение на Helicobacter pylori – патоген и чест причинител на язва. Как действа екстрактът от листата:
Както в индийската, така и в европейската медицина, билките горчивки (сред които е и нийм) се считат за стимулиращи апетита, слюнната секреция и секрециите на храносмилателните жлези.
Горчивината е сред първите свойства на нийм, разпознати в древността. Способността на растението да стимулира храносмилателните секреции и да подобрява храносмилането и абсорбцията на полезни нутриенти, е отдавна установена. Това е причина листата от нийм да са част от състава на различни аюрведически билкови смеси в подкрепа на стомашно-чревния тракт.
Тези ефекти на растението се дължат на съдържащите се в листата му танини, които действат затягащо (като адстрингенти). В допълнение, листата съдържат още тритерпеноиди и флавоноиди, които нормализират чревната флора и проявяват антибактериални, противогъбични и противовирусни свойства в чревния лумен.
Листата на нийм съдържат азадирахтин – фитосъединение, което потиска свръхрастежа на патогенните метицилин-резистентни стафилококи (Staphylococcus aureus / MRSA) и нарушава двигателните функции на плоските паразитни червеи Schistosoma mansoni.
Друг компонент в листата – лимоноидът махмудин потиска активността на широк спектър от грам-положителни и грам-отрицателни бактерии, сред които Mycobacterium tuberculosis, Vibrio cholerae и Klebsiella pneumoniae.
Лимоноидната фракция от листата (състои се от растителните съединения мелденин, изомелденин, нимоцинол и нимбандиол) ефективно унищожава щамовете на маларийния плазмодий Plasmodium falciparum.
Антимикотичните свойства на листата от нийм се приписват на съдържащите се в тях летливи сулфиди, които са ефективни срещу патогенните за човека гъбички Trichophyton, Epidermophyton, Microsporum, Trichosporon, Geotricum и Candida.
Установено е също, че екстрактът от листата на нийм потиска ДНК-полимеразата на хепатитния В вирус – това свойство, наред с хепатопротективния ефект, е причина листата да се прилагат и в случаите на този вид хепатит.
Пероралният прием на екстракт от листата на нийм може значително да намали риска от различни инфекции на храносмилателния тракт и да предотврати диария и други усложнения.
Противовъзпалителното действие на нийм, се доближава до това на смолата от босвелия, в чиито състав се съдържат босвелиеви киселини, които понижават активността на ензима 5-липоксигеназа и други медиатори на възпалението.
Препаратите с нийм на прах ограничават риска от чернодробни увреждания, предизвикани от лекарственото вещество парацетамол, и също така намаляват хепатотоксичността на някои противотуберкулозни медикаменти.
При дългосрочен прием, стритите и изсушени листа на нийм забавят значително покачването в нивата на жлъчния пигмент билирубин, както и на ензимите аспартат трансаминаза, аланин трансаминаза и алкална фосфатаза. Индийските фармаколози препоръчват листата от нийм като ценно противохепатитно средство.
Седативното и анксиолитично действие на нийм е добре описано в аюрведическите източници. Съвременната наука приписва тези му свойства на лимоноидните тритерпени, които са главните действащи вещества в листата, преминаващи през кръвно-мозъчната бариера. В ефекта на лимоноидните тритерпени участват опиоидните рецептори, подобно на ефекта на морфина, но не така силно. По тази причина Аюрведа представя нийм като „слаб наркотик”, но към него не се развива психическа или физическа зависимост, нито е халюциноген в нормалните си дози.
Екстрактът от листа на нийм е подходящо успокояващо средство срещу стрес и тревожност, и облекчава болката при мигрена.
Нийм (Azadirachta indica) е вечнозелено тропическо дръвче, което принадлежи към махагоновото семейство Мелиеви (Meliaceae). Разпространено е в Индия, Пакистан, Бангладеш, Шри Ланка и се култивира в Иран, както и по островите на Индийския океан.
Нийм е сред малкото лечебни растения, споменавани и в най-древните митологични и религиозни текстове по земите на днешните Индия и Пакистан. Името нийм (среща се и само с наименованието ним) се корени в санскритската дума нимба, означаваща пръскачка (на нектар - амброзия) и отразяваща формата на цветчетата му.
Научното име на растението произлиза от персийските думи aza – горчиво и drakhat – дърво, т.е. Aza-drakhat Hindi – „горчиво дръвче от Индия”.
Модел: | нийм-лист-475-мг-х100-табл-nature-s-way |